Na przełomie maja i czerwca, dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Warszawa Śródmieście, zrealizowaliśmy projekt „Integracja poprzez przyjaźń i sport”. Warsztaty te były przeznaczone dla dzieci polskich i ukraińskich. Głównym celem jest tutaj wzbudzenie motywacji do integracji i wzajemnej akceptacji, jak również do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności, dzięki którym dzieci te będą mogły rozwijać swoje pasje i otwierać się na świat. Warsztaty są prowadzone przez medalistów Igrzysk Paraolimpijskich z Polski i Ukrainy.
Zajęcia opierają się na prezentacji historii Igrzysk Paraolimpijskich i rywalizacji w szermierce na wózkach. Beneficjenci spotkania mają okazję zobaczyć pojedynek między Mistrzem Igrzysk Paraolimpijskich z Londynu – Grzegorzem Plutą oraz Andriyem Demchukiem – zwycięzcą Igrzysk z Rio de Janeiro. Oprócz wizualnej atrakcyjności pojedynku między dwoma szablistami, ważny jest również wymiar przekazu dotyczący relacji międzyludzkich. Mistrzowie pokazują, że można jednocześnie rywalizować i przyjaźnić się ze sobą, ścierać się na planszy szermierczej i wyciągać do siebie pomocną dłoń w trudnych chwilach. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdyż przykład wybitnych sportowców może zachęcić dzieci z Polski i Ukrainy do otwartości wobec siebie i do wspólnego trenowania. Podczas pokazu będą również poruszane następujące wartości: marzenia, pasje, fair play, odwaga, empatia, integracja, bezpieczeństwo.
W ramach prezentacji szermierki na wózkach dzieci zostaną zaproszone do wspólnej zabawy polegającej na udziale w lekcji szermierczej i pojedynku między dwiema drużynami złożonymi z dzieci. Celem tej części warsztatów będzie zachęcenie do aktywnego trybu życia i popularyzacja dyscyplin olimpijskich i paraolimpijskich. Podczas ostatniej części spotkania dzieci i młodzież będą przestrzegane przed zachowaniami ryzykownymi. Prowadzący na własnym przykładzie pokazują jak niewiele trzeba, aby stracić sprawność i co trzeba zrobić, aby realizować swoje marzenia w sposób bezpieczny. Pokaz jest prowadzony dwujęzycznie – po polsku i po ukraińsku.